Vybíráte krbová kamna? Pak je potřeba zvládnout pár pojmů!

Kategorie: Vytápění
Plánujete pořídit si domů nebo na chalupu krbová kamna? Ještě dřív, než se zahledíte do katalogů, nebo začnete obcházet specializované prodejny, měli byste znát několik základních pojmů, které vám pomohou orientovat se v tom, co můžete od daného spotřebiče očekávat.
automatická regulace_aquaflam_krbHoření v krbových kamnechinterier-kamna-aquaflam-vario-barma_orechkrbova-kamna-flamingo-deluxe-kampa-cerna-prava-interier

Důležitý je vzduch

Asi nejzásadnější z hlediska efektivnosti topení a využití paliva je tzv. sekundární spalování. Jedná se o podpůrný přívod vzduchu, který proudí do spalovací komory seshora a ze zadní části kamen a mísí se tu s neshořelými plyny, které vznikly ze základního hoření, a pomáhá je spalovat. Tím se navyšuje teplota při spalování a úměrně tomu se snižuje množství škodlivých částic vypuštěných do ovzduší a také komín se méně zanáší sazemi. Sekundární hoření lze jednoduše i pozorovat - spalované plyny hoří modře zbarveným plamenem. Sekundární spalování pomáhá zvyšovat účinnost kamen i snižovat spotřebu paliva. Přívod vzduchu pro sekundární spalování lze regulovat, a tak si můžeme sami nastavit intenzitu hoření. Velmi účinný systém sekundárního spalování nabízí například krbová kamna řady Flamingo, které disponují odolnou spalovací komorou z 5 mm silného ocelového plechu a šamotovým topeništěm a nabízejí výkon 3 - 12 kW.

Oplach skla předehřátým vzduchem ušetří péči o prosklenou část dvířek kamen, protože omezuje usazování nečistot na jejich ploše. Spalovací vzduch zde proudí těsně před sklem a vytváří tak clonu, která smývá nečistoty, jenž se na skle při hoření usazují. Zároveň tvoří bariéru udržující saze a plyny uvnitř spalovací komory. Při „dušení" kamen, kdy je přívod vzduchu omezen, oplach skla nefunguje, při uvolnění přívodu vzduchu a zvýšení teploty hoření se sklo opět znovu očistí.

Jestliže přemýšlíte nad teplovodními krbovými kamny, tedy takovými, jež lze napojit na původní nebo nový teplovodní rozvod, je nutno se seznámit s ochlazovací, případně dochlazovací smyčkou. Jedná se o zabezpečení bránící přetopení krbových kamen a následnému zvýšení teploty a tlaku v teplovodním výměníku. Kvalitní provedení tohoto typu kamen představují například krbová kamna Aquaflam, která mohou být jak hlavním vytápěcím zdrojem, tak je lze používat pouze k dotápění.  I tato kamna využívají účinné sekundární spalování.

Teplovodní nebo teplovzdušné?

Teplovzdušná krbová kamna jsou určena především pro lokální vytápění místnosti, pomocí dvouplášťové konstukce, v které dochází k proudění vzduchu,  však umožňuje rovnoměrněji rozdělit teplý vzduch nejen v blízkém okolí kamen, ale i například do dalších místností.

Dobrý tipem pro zájemce o tento způsob vytápění jsou například krbová kamna Flamingo DELUXE o regulovaném výkonu 3-11 kW a vysoké výhřevnosti 60-200 m3.  Lze vybírat ze sedmi designových řad i barevného provedení. Například řada Kampa se vyrábí v levém i pravém provedení, takže se může stát nejen součástí stylového provedení celého interiéru, ale jeho určujícím faktorem. Moderní kamna vnesou do bytu teplo a pohodu.

Základem teplovodních krbových kamen je možnost jejich napojení na původní nebo nový teplovodní rozvod. Díky tomu umožňují stát se hlavním zdrojem tepla. Například krbová kamna Aquaflam jsou k dispozici se čtyřmi různými výkony - 7, 12, 17 nebo 25 kW, volit lze proto vždy přesně na základě individuálních potřeb. Větší část výkonu se přitom přenáší do ohřevu vody, menší část do ohřevu vzduchu. I tato kamna využívají účinné sekundární spalování, které snižuje spotřebu dřeva, z důvodu bezpečnosti jsou vybavena ochlazovací smyčkou. Volit zde lze ze tří typů regulace přívodu vzduchu - manuálního, základního a automatického.

Automatická regulace řídí topný okruh, ve kterém je zdrojem tepla teplovodní krbová vložka, kamna, případně další zdroje. Spalovací proces je řízen automaticky vzduchovou klapkou, která spolupracuje s řídící jednotkou upevněné na zdi. Vyrobené teplo je odváděno do zásobníku teplé užitkové vody (TUV), akumulační nádrže a rozvodu ústředního topení. Regulace obsahuje tři čidla a dále dokáže ovládat dvě čerpadla. Díky grafickému displeji získáte okamžitě informaci o teplotách jednotlivých čidel, zda jsou sepnutá čerpadla nebo jiný zdroj tepla. Díky této regulaci ušetříte mnoho času regulováním vložky a kamen, zvýšíte svou bezpečnost a snížíte spotřebu paliva.

  • - snadné uživatelské ovládání
  • - grafické zobrazení čidel, čerpadel ateplot
  • - možnost spínání/vypínání jiných zdrojů tepla
  • (elektrický/plynový kotel atd.)
  • - možnost úpravy nastavení jednotlivých hodnot dle
  • podrobného manuálu
  • - nekřiklavý vzhled, univerzální pro mnoho interiérů
  • - letní režim

 

Více informací naleznete na www.hsflamingo.cz.


8.11.2016

Doporučené odkazy

RADION - Mgr. Stanislav Paleček
Firma RADION - Mgr.Stanislav Paleček se zabývá diagnostikou staveb od radonového průzkumu po ...
SMOLA Josef ING. ARCH. - autorizovaný architekt
Dlouhodobě se věnuje problematice bydlení, individuálním návrhům domů, včetně tvorby ...
ATREA - specialista na rekuperaci tepla
Zásadním principem výrobního programu firmy ATREA s. r. o. je již od roku ...

Doporučené články

Dobré pracovní oblečení užijete i na zahradě

Pracovní oblečení se rozhodně nenosí pouze do práce, tedy do zaměstnání. Šikovné montérky se spoustou kapes a pohodlné tričko užijete i doma, když se pustíte do nějaké kutilské činnosti, nebo se vydáte pracovat na zahradu. Češi jsou milovníci chat a zahrádek. Rádi zde ...

celý článek
Jak se zbavit v roce 2022 kadeřavosti broskvoní a mít bohatou úrodu broskví pro celou rodinu?

Jak se zbavit v roce 2022 kadeřavosti broskvoní a mít bohatou úrodu? Kadeřavost broskvoní je častým problémem, který řeší nejeden zapálený zahrádkář. Důležitým faktorem je hlavně prevence v podobě včasného ošetření stromů. Kdy a jak zakročit a ochránit svou ...

celý článek
Jakou barvu do interiéru?

Jakou barvu do interiéru? Volba barvy v interiéru je velmi důležitým krokem, který není radno uspěchat. Přeci jen s vámi zvolenou barvou budete žít. Alespoň do té doby, kdy se rozhodnete překrýt ji barvou jinou. Barva v interiréru do značné míry předurčuje jeho atmosféru a ...

celý článek
Stavba Domu snů | Články o bydlení | Česká okna a dveře | Galerie o bydlení | Odkazy
Dům snů - informace o stavbě nízkoenergetických a pasivních domů.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Galerie o bydlení | EkodřevostavbyEurookna a dveře | SLAVONA | Okna a dveře | Keramické lustry na chalupu | Vybavení chalupy | Stavba chalupy