Velkoformátové výplně otvorů v pasivním domě

Správně orientované velké prosklené plochy již nemusí být místem velkých tepelných ztrát, ale naopak významných energetických zisků v zimním období. Jedním dechem musíme zmínit nutnost stínění, aby nedošlo naopak k nežádoucímu přehřívání v létě.
Prosklená stěna sice vypadá kouzelně, ale už při návrhu domu je třeba myslet na to, že montáž takového prvku nemusí být snadná a bude potřeba manipulační technika.
S rostoucím rozměrem okna se mění i složení izolačního trojskla. Zatím co malé okno bude mít trojsklo složeno ze tří skel o síle 4mm, pak se zvětšováním rozměru se používají jednotlivá skla 6 a 8mm, případně i 10mm a více. Roste tedy hmotnost okna nejen s vetší plochou, ale i nutnou větší tloušťkou skla. Pro představu 1m2 trojskla se skly 4mm váží 30kg, ze tří skel 6mm už 45kg.
Velká prosklená stěna pak může vážit několik set kilogramů. Navíc takový velký prvek potřebuje manipulační prostor pro osazení do stavby a je třeba zvážit i případné prasknutí skla a možnost výměny.
„Na použití nadrozměrných okenních výplní o vysoké hmotnosti prvků je třeba myslet již ve fázi přípravy projektu. Ať už se bude jednat o předsazenou montáž v rovině izolace nebo do stavebního otvoru ve stěně, musí být možnost bezpečného stabilního ukotvení. Také je nutné zvážit stavební připravenost a vhodnost montáže v harmonogramu stavby. Zkrátka vyplatí se pamatovat na mnoho věcí a předem promyslet celý návrh od A až do Z," vysvětluje pan Rozehnal ze společnosti SLAVONA.
Volba vhodného skla
Není sklo jako sklo, v pasivních domech využíváme solární zisky, proto vybíráme tzv. „solární skla" se zvýšenou energetickou propustností pro okna s jižní, jihozápadní, jihovýchodní a západní orientací.
Naopak na severní stranu domu vybíráme skla s větší tepelnou izolací, tedy nižším součinitelem prostupu tepla Ug, tedy s vyšší tepelně izolační schopností.
Pak samozřejmě máme možnost kombinovat v izolačním trojskle i bezpečnostní skla s vlepenou fólií. Tepelně tvrzená skla snižují riziko samovolného prasknutí skla vlivem tepelného šoku, levnější možností jsou také sražené a broušené hrany skel.
Okna nebo posuvné dveře?
Pokud stavíme pasivní dům, máme přísnější požadavky na okna a dveře jako celek. Klademe důraz na izolační vlastnosti rámů i skel, na výhodný poměr rámu a skla s ohledem na solární zisky a samozřejmě na dokonalou těsnost. Celkový součinitel prostupu tepla oknem Uw nesmí přesáhnout hodnotu 0,8W/m2K.
Moderní jsou skryté rámy oken PROGRESSION, které jsou celé v zateplené fasádě. Výhodou může být minimalistický vzhled, kdy je viditelné pouze sklo ve fasádě, což je zajímavý architektonický prvek. U pasivního domu oceníme především vynikající tepelně technické vlastnosti. Taková okna se nám odmění žádanou úsporou spotřeby tepla běžného rodinného domu cca 2kWh/(m2a).
Skryté rámy oken jsou sice z tepelně technického hlediska výhodnější, ale pasivní dům nás nelimituje v použití oken s viditelnými rámy. Jen musíme opět vybírat ty s lepšími parametry.
Mezi posuvnými stěnami vyhrávají komfortní zdvižně posuvné dveře HS portal. Opět je možné volit viditelný nebo skrytý rám. Platí obdobná kritéria jako u výběru oken, jen se jedná o složitější výrobek, tak je na místě důslednější kontrola parametrů.
Kvalitu pasivního domu budeme ověřovat testem vzduchotěsnosti, na to musíme myslet při výběru oken a dvojnásob u HS portalu. Okna i dveře musí být dobře utěsněny.
Doporučené odkazy

Výrobce dřevěných oken a dveří s dlouholetou tradicí, hlavním zaměřením je ...
Doporučené články

V posteli strávíme až třetinu svého života. Už jen z toho důvodu bychom měli udělat maximum pro to, aby tato část života stála za to. Základní rozdělení postelí je na jednolůžko a dvoulůžko. A pak je dělíme podle materiálu, a to na postele dřevěné, kovové, z ...
celý článek
Potřebujete novou kuchyni a přemýšlíte, jak správně vybrat tu nejlepší možnost? V takovém případě můžete mít pocit, že nejlepším řešením je nábytek na míru. Ovšem do většiny prostorů perfektně pasují sektorové kuchyně. Skládají se ze vzájemně kompatibilních ...
celý článek
Kvalitní střecha nejlépe ochrání váš dům před deštěm, sněhem, chladem i horkem. Aby dobře plnila svou funkci, je důležité i správné zateplení. Jak se při něm postupuje? A zvládnete to svépomocí? Střechou běžně uniká významný podíl tepla nahromaděného v ...
celý článek