Jak položit koberec?

Kategorie: Dekorace
Rozhodli jste se, že konečně vyměníte starý koberec za nový? Vybrali jste si ideální odstín do místnosti, převezli koberec domů a teď už vás čeká pouze jeho pokládka? Pokládku koberce klidně můžete přenechat firmě, ale pokud jste alespoň drobet zruční, zvládnete ji za poměrně krátkou dobu i Vy. Pokud nevíte, jak se zátěžové koberce správně pokládají a bude to vaše premiéra, pak si přečtěte tento článek, který vám poradí, jak správně položit koberec rychle a správně hned na poprvé.

Co budete při pokládce potřebovat?

Kromě samotného koberce budete potřebovat další nástroje, bez kterých by pokládka možná nebyla. Jedná se zejména o ostrý nůž na koberce, pravítko, nůžky, suchý zip, lepidlo, okrajové lišty, hřebíky.

Jak dlouho pokládka koberce trvá?

Položení koberce není vůbec náročné a trvá maximálně několik desítek minut. Při pokládání však zbytečně nespěchejte, ale naopak si dejte na čas a udělejte vše důkladně. Přece jen chcete, aby byl koberec položen rovně a bez bublin. Při ořezávání okrajů koberce si také dejte záležet. Kdybyste totiž nechtěně nožem příliš ujeli, může to znehodnotit celou vaší práci i koberec.

Před pokládkou koberce

Než se pustíte do položení nového koberce, budete nejprve muset odstranit ten původní. Z místnosti tedy odstraňte veškerý nábytek a poté starý koberec jednoduše srolujte, případně jednoduše vytrhejte. K pokládce budete potřebovat nový koberec, který koupíte ve specializovaném obchodě. Abyste ho měli dostatek, tak před nákupem konkrétní místnost pečlivě přeměřte. Nový koberec i po přeměření kupte pro jistotu o něco větší. Větší koberec se vždy dá seříznout do ideální délky, zatímco s kobercem s menšími rozměry neuděláte nic.

Postup položení koberce

Než se pustíte do samotné pokládky, je nutné podlahu očistit od všech nečistot. Podlahu tedy zameťte, vysajte vysavačem a odmastěte. Podlaha musí být pro pokládka čistá a rovná. To zjistíte pomocí vodováhy. Pokud však podlaha rovná není, budete muset různé nerovnosti a trhliny v podlaze vyrovnat stěrkovou hmotou.

Rozložení koberce

Jakmile je podlaha čistá, rovná a suchá, rozbalte v dané místnosti koberec z obalu a začněte jej od stěny rolovat na podlahu. Pokud pokládáte koberec do větších prostornější místnosti, doporučujeme koberec podlepit, aby se pak po podlaze nesesouval a nevznikaly tak bubliny a rolování. V menších místnostech stačí koberec podlepit pouze u stěn pomocí oboustranné lepicí pásky.

Zarovnání koberce

Máte-li koberec rozložený přesně podle vašich představ, zkontrolujte, zda je souběžně se stěnami. Pokud ano, tak vezměte nůžky nebo nůž a u stěn koberec seřízněte tak, aby nepřečuhoval do stěn. Řezání koberce musí být přesné a rovné. Při řezání tedy využijte pravítko, které vám pomůže udělat rovný řez.

Dokončení pokládky koberce

Když máte seříznuté všechny strany, odstraňte z lepicí pásky ochranný papír a koberec přitlačte k podlaze. Aby koberec nebyl u stěn roztřepený, použijte ke stěnám kobercové lišty, díky kterým nebude docházet k třepení, a navíc vypadají s kobercem esteticky hezky.


20.11.2014

Doporučené odkazy

SLAVONA - tradiční český výrobce oken a dveří

Výrobce dřevěných oken a dveří s dlouholetou tradicí, hlavním zaměřením je ...

M.T.A., spol. s r.o.
Dodavatel materiálů pro dřevostavby. Jeden z hlavních partnerů "Domu snů"
ATREA - specialista na rekuperaci tepla
Zásadním principem výrobního programu firmy ATREA s. r. o. je již od roku ...

Doporučené články

Bez kvalitní postele se neobejdete!

V posteli strávíme až třetinu svého života. Už jen z toho důvodu bychom měli udělat maximum pro to, aby tato část života stála za to. Základní rozdělení postelí je na jednolůžko a dvoulůžko. A pak je dělíme podle materiálu, a to na postele dřevěné, kovové, z ...

celý článek
Výhody sektorové kuchyně a jak vybrat tu správnou

Potřebujete novou kuchyni a přemýšlíte, jak správně vybrat tu nejlepší možnost? V takovém případě můžete mít pocit, že nejlepším řešením je nábytek na míru. Ovšem do většiny prostorů perfektně pasují sektorové kuchyně. Skládají se ze vzájemně kompatibilních ...

celý článek
Několik praktických tipů, jak jít na zateplení (nejen) plechové střechy

Kvalitní střecha nejlépe ochrání váš dům před deštěm, sněhem, chladem i horkem. Aby dobře plnila svou funkci, je důležité i správné zateplení. Jak se při něm postupuje? A zvládnete to svépomocí? Střechou běžně uniká významný podíl tepla nahromaděného v ...

celý článek
Stavba Domu snů | Články o bydlení | Česká okna a dveře | Galerie o bydlení | Odkazy
Dům snů - informace o stavbě nízkoenergetických a pasivních domů.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Galerie o bydlení | EkodřevostavbyEurookna a dveře | SLAVONA | Okna a dveře | Keramické lustry na chalupu | Vybavení chalupy | Stavba chalupy