Proč dřevostavba?

Kategorie: Stavba

Stavět srdcem a rozumem znamená stavět dřevostavbu.

Moderní dřevostavby mají celou řadu předností: vysoká rychlost výstavby, suchá montáž = možnost prací i v zimě, výborné tepelně izolační vlastnosti, bezkonkurenční z hlediska vlivu na životní prostředí a z hlediska svázaných emisí CO2 a SO2 (skleníkových plynů), nízké dopravní nároky, snadná recyklace, ideální do seismických oblastí a povodňových oblastí – vysychají rychleji než zděné stavby s nesrovnatelně menšími škodami.

Dřevo je výhodné pro nízkoenergetické a pasivní stavby domů

V případě stavby nízkoenergetických a v pasivních domů nemá dřevo vážnou konkurenci. Vzhledem k integrované funkci nosné a tepelně izolační se dosahuje minimálních tloušťek obvodového pláště, ( = úspoře vnitřního prostoru) a zároveň vysokého tepelného výkonu s eliminací tepelných mostů, (to je podstatné).

Pořizovací náklady, (zjednodušené a zavádějící hledisko) jsou o něco vyšší, (cca +10%). To však není objektivní údaj, který nezohledňuje společensky nutné náklady vložené do stavby. Ve vyspělém světě se běžně hodnotí stavby a použité stavební materiály v celém životním cyklu, tj. z hlediska množství svázané energie do stavby vložené v celém procesu od výroby materiálů, jejich dopravu, zabudování a pořizovací náklady, náklady na údržbu, odstranění a recyklaci stavby. Objektivní přepočtový ekvivalent jsou např. vzniklé oxidy uhlíku a síry jako skleníkové plyny. Z tohoto hlediska nemají dřevostavby konkurenci. Podstatně hůř jsou na tom stavby z cihel, nebo betonu, děsivě pak dopadnou ocelové, nebo dokonce konstrukce z hliníku.

Dřevo jako jediný stavební materiál má pasivní bilanci CO2. Více ho za života v lese absorbuje, (fotosyntéza) než jako mrtvé v podobě stavebního výrobku vygeneruje.
Je to ideální materiál – zaživa se stará o naše zdravé životní prostředí, mrtvé nám věrně slouží na stavbách, když ho nepotřebujeme tak se beze zbytku ztratí. Dokonalá bezodpadová technologie.

Statistika:

• Roční těžba reprezentuje 15 mil. m3, nezpracovaný přebytek proto činí 3 mil. m3/rok. V množství zásob dřeva je ČR na 4. místě v Evropě, pro představu to činí 245 m3 /ha.

• Patříme mezi 12 nejlesnatějších evropských států a držíme 6. místo v přírůstku na hektar. Pro srovnání, zásoby dřeva činili v roce 1930 - 307 mil. m3, v roce 2003 to byl více jak dvojnásobek - 650 mil. m3.

• Roční spotřeba dřeva činí v ČR 0,23 m3/obyvatele, V Rakousku je to 3x více, V severských zemích 4x více, (V EU jsme na posledním místě spolu s Portugalskem). Podíl staveb na bázi dřeva na bytové výstavbě je v ČR jen 1%. V Německu to je 7%, (ale například jen v Bavorsku neuvěřitelných 70%), v Rakousku a Švýcarsku 10%, ve Skotsku 50%, V Norsku a Dánsku přes 60%.

• Ve výrobcích ze dřeva se dlouhodobě uchovává uhlík, tím se stabilizuje jeho množství v přírodě a zmenšují dopady na globální klimatické změny. Jeden m3 dřeva váže až 250 kg CO2. Jeden průměrný rodinný dům reprezentuje potřebu 100 – 150 m3 dřeva a při životnosti cca 100 let je to významné množství vázaného CO2.

• V místě, kde vytěžíme dřevní surovinu na jeden rodinný dům vyroste za méně jak sto let nový les, který váže další tuny tohoto významného skleníkového plynu. (Naopak při výrobě cementu, oceli, pálených cihel i vápna a jejich přepravě se značné množství CO2 pouze uvolňuje do ovzduší).

• Každý Evropan má k dispozici téměř jeden m3 dorůstajícího dříví ročně. To znamená, že pro každou tříčlennou rodinu vyroste za 50 let 150 m3 reprezentující surovinu, z níž lze postavit rodinný dům s kvalitní izolací a nízkými náklady na vytápění. Takto zpracované dřevo lze po dožití domu recyklovat nebo spálit a vzniklé teplo opět účelně využít. Za dobu životnosti dřevěného domu vyroste nový les…

(Zdroj informací: Nadace „Dřevo pro život“, 2004)

 

 

videa zdroj: http://dumsnu.nova.cz/
 


12.9.2009

Doporučené odkazy

M.T.A., spol. s r.o.
Dodavatel materiálů pro dřevostavby. Jeden z hlavních partnerů "Domu snů"
ATREA - specialista na rekuperaci tepla
Zásadním principem výrobního programu firmy ATREA s. r. o. je již od roku ...
Knauf Praha, s. r. o.
Společnost  Knauf Praha, s. r. o., působí na českém trhu v oblasti výroby a prodeje ...

Doporučené články

Správa nemovitostí v Olomouci a okolí

Jste majitelem domu, bytu nebo jiné investiční nemovitosti a nemáte dostatek času na její správu? Stále se vám nedaří najít vhodného nájemníka? Nestíháte efektivně řešit veškeré technické záležitosti okolo pronájmu nemovitosti? Přenechejte povinnosti profesionálům a ...

celý článek
Víkendové sruby a srubové chaty se těší velké oblibě

V posledních letech se víkendové sruby a srubové chaty těší velké oblibě. A není tu řeč pouze o prostorách pro víkendové rekreace. Řada lidí se k podobnému stylu bydlení uchyluje na stálo. A není divu. Dřevostavby mají mnoho nesporných výhod a stávají se moderním ...

celý článek
Technická správa budov

Nabízíme technickou správu budov a kompletní facility management v Praze, kde v současné době spravujeme přes 9 000 bytový jednotek. Pokud si vaše Společenství vlastníků jednotek neví rady s náročnou technickou správou bytových domů, vyzkoušejte náš facility management na ...

celý článek
Stavba Domu snů | Články o bydlení | Česká okna a dveře | Galerie o bydlení | Odkazy
Dům snů - informace o stavbě nízkoenergetických a pasivních domů.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Galerie o bydlení | EkodřevostavbyEurookna a dveře | SLAVONA | Okna a dveře | Keramické lustry na chalupu | Vybavení chalupy | Stavba chalupy