Supafil je zdravá a výkonná foukaná izolace, která nesesedá

Datum vytvoření: 25.10.2013
Kategorie: Stavba, Vytápění, Střecha, Pasivní domy, Architekti

K nejpoužívanějším izolačním materiálům pro foukání patří skelná a kamenná minerální vlna a foukaná celulóza. Méně známé a rozšířené jsou foukané pěny a polystyreny. Knauf Insulation nyní na trh uvádí foukanou minerální skelnou izolaci z panenského vlákna Supafil.

Základní technické vlastnosti Supafilu a porovnání s ostatními foukanými izolacemi:

Tepelná vodivost

Supafil foukaná minerální vata dosahuje součinitele tepelné vodivosti 0,035 – 0,046 W/mK. Různé hodnoty závisí od konkrétní aplikace, tedy na dispozicích prostoru, do kterého je zafoukána. Svislé dutiny dosahují nejlepší hodnoty, naopak volná nafoukaná plocha podkroví nejvyšší. Hodnoty Supafilu dosahují stejné úrovně tepelné vodivosti jako ostatní materiály pro foukání. Protipožární vlastnosti

Třída reakce Supafilu na oheň je A1 – je tedy nehořlavý a nezvyšuje intenzitu požáru. Jde o jednu ze zásadních výhod oproti jiným foukaným materiálům. Celulóza, PUR pěna a zvláště polystyren jsou hořlavé a představují vysoké riziko při požáru.

Akustické vlastnosti

Izolace z panenského vlákna Supafil spadá do třídy zvukové pohltivosti A – tedy nejvyšší možné (platí pro tloušťky izolace od 100 mm tloušťky).

Difuzní odpor

Foukané izolace se často aplikují při rekonstrukcích do stávajících budov, kde nejsou použity žádné parotěsné folie. Proto je výhodné aplikovat izolace s co největší difuzní propustností. Supafil foukaná minerální izolace propouští vodní páru podobně jako vzduch, je tedy maximálně difúzně otevřená.

Sesedavost

Nejdůležitější a nejdiskutovanější vlastnost foukané izolace z pohledu spolehlivosti a funkčnosti je sesedavost. Každé místo v konstrukci bez tepelné izolace přestavuje tepelný most a únik tepla. Foukaná izolace je velice oblíbená u dřevostaveb v pasivním standardu, kde je jakékoliv sednutí izolace nepřípustné. Třída sesednutí minerální izolace Supafil je S1, což představuje méně než 1 %. To je jedna z hlavních výhod oproti foukaným izolacím z celulózy. Ty sesedají až o 20 % dle výrobce a aplikace.

Tepelná stabilita místností

Tepelná stabilita místností je závislá na celkové konstrukci obálky budovy a použitých materiálech. Pro její celkové hodnocení je důležité hlavně řešení oken, větrání a správný celkový návrh budovy a nikoli jen prosté porovnání částí konstrukcí v ideálním průřezu. Supafil spolehlivě ochrání budovu v létě před přehříváním a v zimě před úniky tepla.

Zatížení konstrukce vlastní tíhou

Zatížení konstrukcí izolací je důležitým parametrem hlavně u zavěšených sádrokartonových podhledů, u bungalovů a pasivních domů s pultovou střechou, kde jsou nejlepším řešením zateplení právě foukané izolace. Foukaná izolace vyplní všechny dutiny mezi trámy i závěsy bez zdlouhavého a namáhavého řezání kolem všech prvků bez kýženého efektu u izolací v deskách nebo rolích.

Akumulace vody

Minerální foukaná izolace z panenského vlákna Supafil je nenasákavá a dokonale propouští vodní páru.

Zdravotní nezávadnost

Všechny materiály používané ve stavebnictví musí být zdravotně nezávadné a plnit požadované limity. Mezi výrobky ale existují obrovské rozdíly vzhledem k různým technologiím výroby. Základ foukaných izolací tvoří materiály různého původu. Některé z foukaných izolací se často označují jako ekologické, přesto že obsahují nebo se k nim pro vylepšení jejich vlastností přidává další řada látek. Ty je třeba také posuzovat z ekologického a zdravotního hlediska. Mohou to být rozpouštědla, tiskařské barvy, zpomalovače hoření jako borax, kyselina boritá a další. Panenské vlákno foukané minerální vlny Supafil naproti tomu neobsahuje žádná pojiva, chemikálie ani organické látky, které by lákaly hlodavce nebo hmyz. Sklo je přirozeně nehořlavý, přírodní materiál.

Odkazy:
Foukaná izolace z panenského vláknaKnauf Insulation SupafilZateplení pasivního domuAplikace foukané izolace Supafil na půdě rodinného domu

KNAUF INSULATION, spol. s r.o.
Světový výrobce a dodavatel izolací se širokou škálou výrobků splňujících požadavky ...
Předsazená montáž oken

Velmi často se okna montují před stavební otvor, přímo do tepelné izolace. Proto mluvíme o tzv. předsazené montáži oken.
 

celá galerie
Nejmodernější výrobní linku zprovoznila SLAVONA

V letošním roce proběhla inovace technologie výroby a jsou připraveny nové výrobky, které budou představeny v příštím roce. Díky nové výrobní lince bude postupně zvyšována kapacita výroby oken a dveří Slavona.

celá tisková zpráva
Pasivní dům s kouzlem minimalismu

Velmi vkusně a účelně koncipovaný dům, kterému sluší dřevěná bezúdržbová okna PROGRESSION. Nutné zastínění oken je řešeno exteriérovými žaluziemi. Díky velké ploše skla okna poskytují významné solární zisky v zimě.

celý popis

Články, které vás mohou zajímat

Správa nemovitostí v Olomouci a okolí

Jste majitelem domu, bytu nebo jiné investiční nemovitosti a nemáte dostatek času na její správu? Stále se vám nedaří najít vhodného nájemníka? Nestíháte efektivně řešit veškeré technické záležitosti okolo pronájmu nemovitosti? Přenechejte povinnosti profesionálům a ...

celý článek
Víkendové sruby a srubové chaty se těší velké oblibě

V posledních letech se víkendové sruby a srubové chaty těší velké oblibě. A není tu řeč pouze o prostorách pro víkendové rekreace. Řada lidí se k podobnému stylu bydlení uchyluje na stálo. A není divu. Dřevostavby mají mnoho nesporných výhod a stávají se moderním ...

celý článek
Technická správa budov

Nabízíme technickou správu budov a kompletní facility management v Praze, kde v současné době spravujeme přes 9 000 bytový jednotek. Pokud si vaše Společenství vlastníků jednotek neví rady s náročnou technickou správou bytových domů, vyzkoušejte náš facility management na ...

celý článek
Stavba Domu snů | Články o bydlení | Česká okna a dveře | Galerie o bydlení | Odkazy
Dům snů - informace o stavbě nízkoenergetických a pasivních domů.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Galerie o bydlení | EkodřevostavbyEurookna a dveře | SLAVONA | Okna a dveře | Keramické lustry na chalupu | Vybavení chalupy | Stavba chalupy