Supafil je zdravá a výkonná foukaná izolace, která nesesedá

Datum vytvoření: 25.10.2013
Kategorie: Stavba, Vytápění, Střecha, Pasivní domy, Architekti

K nejpoužívanějším izolačním materiálům pro foukání patří skelná a kamenná minerální vlna a foukaná celulóza. Méně známé a rozšířené jsou foukané pěny a polystyreny. Knauf Insulation nyní na trh uvádí foukanou minerální skelnou izolaci z panenského vlákna Supafil.

Základní technické vlastnosti Supafilu a porovnání s ostatními foukanými izolacemi:

Tepelná vodivost

Supafil foukaná minerální vata dosahuje součinitele tepelné vodivosti 0,035 – 0,046 W/mK. Různé hodnoty závisí od konkrétní aplikace, tedy na dispozicích prostoru, do kterého je zafoukána. Svislé dutiny dosahují nejlepší hodnoty, naopak volná nafoukaná plocha podkroví nejvyšší. Hodnoty Supafilu dosahují stejné úrovně tepelné vodivosti jako ostatní materiály pro foukání. Protipožární vlastnosti

Třída reakce Supafilu na oheň je A1 – je tedy nehořlavý a nezvyšuje intenzitu požáru. Jde o jednu ze zásadních výhod oproti jiným foukaným materiálům. Celulóza, PUR pěna a zvláště polystyren jsou hořlavé a představují vysoké riziko při požáru.

Akustické vlastnosti

Izolace z panenského vlákna Supafil spadá do třídy zvukové pohltivosti A – tedy nejvyšší možné (platí pro tloušťky izolace od 100 mm tloušťky).

Difuzní odpor

Foukané izolace se často aplikují při rekonstrukcích do stávajících budov, kde nejsou použity žádné parotěsné folie. Proto je výhodné aplikovat izolace s co největší difuzní propustností. Supafil foukaná minerální izolace propouští vodní páru podobně jako vzduch, je tedy maximálně difúzně otevřená.

Sesedavost

Nejdůležitější a nejdiskutovanější vlastnost foukané izolace z pohledu spolehlivosti a funkčnosti je sesedavost. Každé místo v konstrukci bez tepelné izolace přestavuje tepelný most a únik tepla. Foukaná izolace je velice oblíbená u dřevostaveb v pasivním standardu, kde je jakékoliv sednutí izolace nepřípustné. Třída sesednutí minerální izolace Supafil je S1, což představuje méně než 1 %. To je jedna z hlavních výhod oproti foukaným izolacím z celulózy. Ty sesedají až o 20 % dle výrobce a aplikace.

Tepelná stabilita místností

Tepelná stabilita místností je závislá na celkové konstrukci obálky budovy a použitých materiálech. Pro její celkové hodnocení je důležité hlavně řešení oken, větrání a správný celkový návrh budovy a nikoli jen prosté porovnání částí konstrukcí v ideálním průřezu. Supafil spolehlivě ochrání budovu v létě před přehříváním a v zimě před úniky tepla.

Zatížení konstrukce vlastní tíhou

Zatížení konstrukcí izolací je důležitým parametrem hlavně u zavěšených sádrokartonových podhledů, u bungalovů a pasivních domů s pultovou střechou, kde jsou nejlepším řešením zateplení právě foukané izolace. Foukaná izolace vyplní všechny dutiny mezi trámy i závěsy bez zdlouhavého a namáhavého řezání kolem všech prvků bez kýženého efektu u izolací v deskách nebo rolích.

Akumulace vody

Minerální foukaná izolace z panenského vlákna Supafil je nenasákavá a dokonale propouští vodní páru.

Zdravotní nezávadnost

Všechny materiály používané ve stavebnictví musí být zdravotně nezávadné a plnit požadované limity. Mezi výrobky ale existují obrovské rozdíly vzhledem k různým technologiím výroby. Základ foukaných izolací tvoří materiály různého původu. Některé z foukaných izolací se často označují jako ekologické, přesto že obsahují nebo se k nim pro vylepšení jejich vlastností přidává další řada látek. Ty je třeba také posuzovat z ekologického a zdravotního hlediska. Mohou to být rozpouštědla, tiskařské barvy, zpomalovače hoření jako borax, kyselina boritá a další. Panenské vlákno foukané minerální vlny Supafil naproti tomu neobsahuje žádná pojiva, chemikálie ani organické látky, které by lákaly hlodavce nebo hmyz. Sklo je přirozeně nehořlavý, přírodní materiál.

Odkazy:
Foukaná izolace z panenského vláknaKnauf Insulation SupafilZateplení pasivního domuAplikace foukané izolace Supafil na půdě rodinného domu

KNAUF INSULATION, spol. s r.o.
Světový výrobce a dodavatel izolací se širokou škálou výrobků splňujících požadavky ...
Předsazená montáž oken

Velmi často se okna montují před stavební otvor, přímo do tepelné izolace. Proto mluvíme o tzv. předsazené montáži oken.
 

celá galerie
Nejmodernější výrobní linku zprovoznila SLAVONA

V letošním roce proběhla inovace technologie výroby a jsou připraveny nové výrobky, které budou představeny v příštím roce. Díky nové výrobní lince bude postupně zvyšována kapacita výroby oken a dveří Slavona.

celá tisková zpráva
Pasivní dům s kouzlem minimalismu

Velmi vkusně a účelně koncipovaný dům, kterému sluší dřevěná bezúdržbová okna PROGRESSION. Nutné zastínění oken je řešeno exteriérovými žaluziemi. Díky velké ploše skla okna poskytují významné solární zisky v zimě.

celý popis

Články, které vás mohou zajímat

Severský design dominuje bytům i kancelářím

Nejen naše domovy, ale v poslední době i kanceláře, veřejné interiéry a další pracoviště dávno nejsou navrhovány tak, aby vypadaly dobře, ale také stylově a funkčně. Vkus v zařizování interiérů se jednoznačně posouvá a perfektně souzní s moderním skandinávským ...

celý článek
Jak nacpat velké letiště do malé ložnice? Zkuste sklápěcí postel

Máte-li malou ložnici, určitě znáte to dilema, jestli si do ní pořídit co největší postel, více úložného prostoru nebo si v ní zachovat ještě nějaké volné místo. A ještě k tomu chcete, aby celá ložnice nějak slušně vypadala. Nebo vůbec nemáte ložnici a jste ...

celý článek
Pusťte se do výběru bazénu, ať stihnete koupací sezónu

V současné koronavirové situaci si spousta lidí navykla trávit čas doma, ostatně není se čemu divit, když byly restaurace, kulturní zařízení, ba dokonce kryté bazény po několik měsíců uzavřeny. Pokud se ani v letních měsících nechystáte příliš mezi lidi, protože ...

celý článek
Stavba Domu snů | Články o bydlení | Česká okna a dveře | Galerie o bydlení | Odkazy
Dům snů - informace o stavbě nízkoenergetických a pasivních domů.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Galerie o bydlení | EkodřevostavbyEurookna a dveře | SLAVONA | Okna a dveře | Keramické lustry na chalupu | Vybavení chalupy | Stavba chalupy