Proč dřevostavba?

Kategorie: Stavba

Stavět srdcem a rozumem znamená stavět dřevostavbu.

Moderní dřevostavby mají celou řadu předností: vysoká rychlost výstavby, suchá montáž = možnost prací i v zimě, výborné tepelně izolační vlastnosti, bezkonkurenční z hlediska vlivu na životní prostředí a z hlediska svázaných emisí CO2 a SO2 (skleníkových plynů), nízké dopravní nároky, snadná recyklace, ideální do seismických oblastí a povodňových oblastí – vysychají rychleji než zděné stavby s nesrovnatelně menšími škodami.

Dřevo je výhodné pro nízkoenergetické a pasivní stavby domů

V případě stavby nízkoenergetických a v pasivních domů nemá dřevo vážnou konkurenci. Vzhledem k integrované funkci nosné a tepelně izolační se dosahuje minimálních tloušťek obvodového pláště, ( = úspoře vnitřního prostoru) a zároveň vysokého tepelného výkonu s eliminací tepelných mostů, (to je podstatné).

Pořizovací náklady, (zjednodušené a zavádějící hledisko) jsou o něco vyšší, (cca +10%). To však není objektivní údaj, který nezohledňuje společensky nutné náklady vložené do stavby. Ve vyspělém světě se běžně hodnotí stavby a použité stavební materiály v celém životním cyklu, tj. z hlediska množství svázané energie do stavby vložené v celém procesu od výroby materiálů, jejich dopravu, zabudování a pořizovací náklady, náklady na údržbu, odstranění a recyklaci stavby. Objektivní přepočtový ekvivalent jsou např. vzniklé oxidy uhlíku a síry jako skleníkové plyny. Z tohoto hlediska nemají dřevostavby konkurenci. Podstatně hůř jsou na tom stavby z cihel, nebo betonu, děsivě pak dopadnou ocelové, nebo dokonce konstrukce z hliníku.

Dřevo jako jediný stavební materiál má pasivní bilanci CO2. Více ho za života v lese absorbuje, (fotosyntéza) než jako mrtvé v podobě stavebního výrobku vygeneruje.
Je to ideální materiál – zaživa se stará o naše zdravé životní prostředí, mrtvé nám věrně slouží na stavbách, když ho nepotřebujeme tak se beze zbytku ztratí. Dokonalá bezodpadová technologie.

Statistika:

• Roční těžba reprezentuje 15 mil. m3, nezpracovaný přebytek proto činí 3 mil. m3/rok. V množství zásob dřeva je ČR na 4. místě v Evropě, pro představu to činí 245 m3 /ha.

• Patříme mezi 12 nejlesnatějších evropských států a držíme 6. místo v přírůstku na hektar. Pro srovnání, zásoby dřeva činili v roce 1930 - 307 mil. m3, v roce 2003 to byl více jak dvojnásobek - 650 mil. m3.

• Roční spotřeba dřeva činí v ČR 0,23 m3/obyvatele, V Rakousku je to 3x více, V severských zemích 4x více, (V EU jsme na posledním místě spolu s Portugalskem). Podíl staveb na bázi dřeva na bytové výstavbě je v ČR jen 1%. V Německu to je 7%, (ale například jen v Bavorsku neuvěřitelných 70%), v Rakousku a Švýcarsku 10%, ve Skotsku 50%, V Norsku a Dánsku přes 60%.

• Ve výrobcích ze dřeva se dlouhodobě uchovává uhlík, tím se stabilizuje jeho množství v přírodě a zmenšují dopady na globální klimatické změny. Jeden m3 dřeva váže až 250 kg CO2. Jeden průměrný rodinný dům reprezentuje potřebu 100 – 150 m3 dřeva a při životnosti cca 100 let je to významné množství vázaného CO2.

• V místě, kde vytěžíme dřevní surovinu na jeden rodinný dům vyroste za méně jak sto let nový les, který váže další tuny tohoto významného skleníkového plynu. (Naopak při výrobě cementu, oceli, pálených cihel i vápna a jejich přepravě se značné množství CO2 pouze uvolňuje do ovzduší).

• Každý Evropan má k dispozici téměř jeden m3 dorůstajícího dříví ročně. To znamená, že pro každou tříčlennou rodinu vyroste za 50 let 150 m3 reprezentující surovinu, z níž lze postavit rodinný dům s kvalitní izolací a nízkými náklady na vytápění. Takto zpracované dřevo lze po dožití domu recyklovat nebo spálit a vzniklé teplo opět účelně využít. Za dobu životnosti dřevěného domu vyroste nový les…

(Zdroj informací: Nadace „Dřevo pro život“, 2004)

 

 

videa zdroj: http://dumsnu.nova.cz/
 


12.9.2009

Doporučené odkazy

SMOLA Josef ING. ARCH. - autorizovaný architekt
Dlouhodobě se věnuje problematice bydlení, individuálním návrhům domů, včetně tvorby ...
SLAVONA - tradiční český výrobce oken a dveří

Výrobce dřevěných oken a dveří s dlouholetou tradicí, hlavním zaměřením je ...

M.T.A., spol. s r.o.
Dodavatel materiálů pro dřevostavby. Jeden z hlavních partnerů "Domu snů"

Doporučené články

Severský design dominuje bytům i kancelářím

Nejen naše domovy, ale v poslední době i kanceláře, veřejné interiéry a další pracoviště dávno nejsou navrhovány tak, aby vypadaly dobře, ale také stylově a funkčně. Vkus v zařizování interiérů se jednoznačně posouvá a perfektně souzní s moderním skandinávským ...

celý článek
Jak nacpat velké letiště do malé ložnice? Zkuste sklápěcí postel

Máte-li malou ložnici, určitě znáte to dilema, jestli si do ní pořídit co největší postel, více úložného prostoru nebo si v ní zachovat ještě nějaké volné místo. A ještě k tomu chcete, aby celá ložnice nějak slušně vypadala. Nebo vůbec nemáte ložnici a jste ...

celý článek
Pusťte se do výběru bazénu, ať stihnete koupací sezónu

V současné koronavirové situaci si spousta lidí navykla trávit čas doma, ostatně není se čemu divit, když byly restaurace, kulturní zařízení, ba dokonce kryté bazény po několik měsíců uzavřeny. Pokud se ani v letních měsících nechystáte příliš mezi lidi, protože ...

celý článek
Stavba Domu snů | Články o bydlení | Česká okna a dveře | Galerie o bydlení | Odkazy
Dům snů - informace o stavbě nízkoenergetických a pasivních domů.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Galerie o bydlení | EkodřevostavbyEurookna a dveře | SLAVONA | Okna a dveře | Keramické lustry na chalupu | Vybavení chalupy | Stavba chalupy