Vchodové dveře by měly ladit s domem

Kategorie: Dveře
Vstupní dveře představují jednu z hlavních částí domu. Měly by přispívat k jeho celkovému vzhledu, a zároveň být dostatečně bezpečné. V neposlední řadě musí zabránit zbytečným únikům tepla, a naopak nepouštět dovnitř hluk zvenčí. Nechceme toho po vstupních dveřích zrovna málo!
Vchodové dveře CALMEVchodové dveřeVchodové dveřeVchodové dveře DESK s bočním světlíkem

To ale není všechno. Vchodové dveře by nás měly přežít, měly by mít dlouhou životnost. Při výběru proto nesmíme spouštět ze zřetele jak celkovou kvalitu dveří, tak jejich povrchovou úpravu. Na ní záleží, jak budou vchodové dveře odolávat nepříznivým klimatickým vlivům, jako je na mráz, déšť a UV záření. Přísné požadavky a kritéria kladené na vstupní dveře se vztahují na všechny jejich části - to znamená na dveřní křídlo, zárubeň, práh, kování i těsnění spár. Ale ještě něco: Vstupní dveře by měly dobře sloužit. Mít dostatečnou šířku, abychom se v nich nesráželi, i snadnou ovladatelnost, aby s nimi bez problémů manipulovali i senioři a děti.

Jak vybíráme vstupní dveře

Výběr vchodových dveří by měl vycházet z charakteru celého domu, dveře by měly být vyrobeny ve stejném stylu a ze stejného materiálu jako okna. V současnosti se požadavek jednotného stylu často rozšiřuje i na garážová vrata. Splnit tento požadavek nepředstavuje problém, neboť mnozí výrobci oken se zároveň zabývají výrobou vchodových dveří, nebo i garážových vrat.Vchodové dveře dřevěné

Stoupá obliba eurodveří

Vstupní dveře do obytných objektů se stále nejčastěji vyrábějí z masivního dřeva, ale jinou technologií než v minulosti. Prkna nahradily vícevrstvé lepené hranoly - jak z domácích, tak exotických dřevin. Nejpoužívanější je z důvodu nejnižší ceny smrk, ale zájem je i o dveře z modřínu, dubu, z exotických dřevin pak například o meranti.

Eurodveře se osazují různými výplněmi. Velmi často se k tomuto účelu používá sklo, a to nejčastěji dvojsklo nebo i trojsko. Vzhledem k tomu, že dvojsklo má dnes koeficient prostupnosti U 1,1 W/m2K, trojsklo dokonce pouhých 0,5 W/m2K a u prahu se pamatuje na přerušení tepelného mostu, mají tyto dveře velmi dobré tepelně izolační vlastnosti.

Sklo ani nesnižuje bezpečnost objektu, pokud je jeho součástí bezpečnostní fólie. Ta nás zároveň ochrání před pořezáním, neboť i po rozbití zůstává celistvá. Navíc dokáže zachytit 98 % UV záření. Jinak se v roli výplní dnes uplatňují nejrůznější druhy skla rozmanitých barev i dezénů.

Další často používanou variantou představují dveře s dřevěnou výplní s PUR izolací, kdy podle tloušťky a druhu izolace součinitel prostupu tepla U může mít i pouhých 0,55 W/m2K. Dřevěná výplň se vyrábí v hladkém provedení, nebo s profilovanou kazetou.

Dřevohliníkové vchodové dveře

Hliník se často kombinuje se dřevem. Vchodové dveře, vyrobené z těchto dvou materiálů, jsou z venkovní strany chráněny hliníkovým opláštěním, z vnitřní strany jsou dřevěné. Díky hliníkovému plášti jsou dveře odolné proti povětrnostním vlivům zvenku, zevnitř pak může vyniknout krása dřeva.

Dveřní kování

Kvalitní dveře ale nedělá jen dveřní křídlo a zárubeň, práh, ale i těsnění spár a v neposlední řadě - kování. V případě bezpečnostního kování jsou to především nosné panty zafrézované do dřeva a vícebodový bezpečnostní zámek. Trojité těsnění, a důkladné utěsnění ve spodní části dveřního křídla zabezpečují velmi dobré zvukově a tepelně izolační vlastnosti.

Další součástí je bezbariérový práh s přerušeným tepelným mostem, nyní nový systém děleného prahu s vylepšeným přerušením tepelného mostu.

Podrobnější informace o vchodových dveřích a rozsáhlý katalog naleznete na webových stránkách SLAVONA Slavonice, která připravila mimořádnou nabídku vchodových dveří za velmi výhodné ceny.

Související články:

Za domovní vchod se nestyďte!

Skvělá trojka oken a dveří: Životnost, snadná obsluha a údržba 


16.3.2012

Doporučené odkazy

ATREA - specialista na rekuperaci tepla
Zásadním principem výrobního programu firmy ATREA s. r. o. je již od roku ...
SMOLA Josef ING. ARCH. - autorizovaný architekt
Dlouhodobě se věnuje problematice bydlení, individuálním návrhům domů, včetně tvorby ...
M.T.A., spol. s r.o.
Dodavatel materiálů pro dřevostavby. Jeden z hlavních partnerů "Domu snů"

Doporučené články

Bez kvalitní postele se neobejdete!

V posteli strávíme až třetinu svého života. Už jen z toho důvodu bychom měli udělat maximum pro to, aby tato část života stála za to. Základní rozdělení postelí je na jednolůžko a dvoulůžko. A pak je dělíme podle materiálu, a to na postele dřevěné, kovové, z ...

celý článek
Výhody sektorové kuchyně a jak vybrat tu správnou

Potřebujete novou kuchyni a přemýšlíte, jak správně vybrat tu nejlepší možnost? V takovém případě můžete mít pocit, že nejlepším řešením je nábytek na míru. Ovšem do většiny prostorů perfektně pasují sektorové kuchyně. Skládají se ze vzájemně kompatibilních ...

celý článek
Několik praktických tipů, jak jít na zateplení (nejen) plechové střechy

Kvalitní střecha nejlépe ochrání váš dům před deštěm, sněhem, chladem i horkem. Aby dobře plnila svou funkci, je důležité i správné zateplení. Jak se při něm postupuje? A zvládnete to svépomocí? Střechou běžně uniká významný podíl tepla nahromaděného v ...

celý článek
Stavba Domu snů | Články o bydlení | Česká okna a dveře | Galerie o bydlení | Odkazy
Dům snů - informace o stavbě nízkoenergetických a pasivních domů.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Galerie o bydlení | EkodřevostavbyEurookna a dveře | SLAVONA | Okna a dveře | Keramické lustry na chalupu | Vybavení chalupy | Stavba chalupy