Rozhovor s architektem Josefem Smolou

Kategorie: 0
O stavbě Domu snů říka arch. Josef Smola: "Za úspěch považuji, že se podařilo s trochou nadsázky obhájit vnější vzhled stavby, který je "plus mínus autobus" věrným obrazem projektové dokumentace a prvotního záměru."

Dobrý den, začnu hned otázkou. Jak se stane, že se dostane architekt k reality show? Bylo to tím, že se zaměřujete na dřevostavby?

První kontakt vzniknul trochu jinak. Před léty jsem měl v rámci pořadu veřejnoprávní televize „Sama doma" po dobu několika měsíců krátké desetiminutovky na téma Stavba domu. V jednom z dílů byla probírána rovněž problematika nízkoenergetických a pasivních domů, v jiném dřevostavby . Tam jsem mimo jiné získal první větší zkušenosti s tím, jaké je to stát před kamerou. Bylo to živé vysílání, takže posléze vlastně forma adrenalinového sportu. Režisérem několika dílů pořadu byl Ivo Macharáček , kterému jsem zřejmě padl do oka. Takže asi proto přišel později s nabídkou spolupráce na pořadu Dům snů .
Vzhledem k mému profesnímu zaměření pak nemohlo být pochyb o tom, že v novém pořadu budeme prezentovat moderní dřevostavbu rodinného domu se zelenými střechami alespoň v nízkoenergetickém standardu. A musím zdůraznit, že v tomto přístupu je český Dům snů výjimečný v rámci formátu pořadu odvysílaném v ostatních evropských zemích.

Věnujete se dřevostavbám výhradně nebo sem tam navrhujete i betonové nebo cihlové domy?

Jako architekt jsem v tomto směru zaměřen zcela universálně. Konstrukce by vždy měla být integrální součástí specifického návrhu. Architekt tu není od toho, aby nějaký konstrukční systém, nebo materiály klientovi vnucoval, (nedej bůh pod vlivem sjednané provize). Měl by znát velmi dobře vlastnosti konstrukčních materiálů a poctivě a nezávisle je klientovi prezentovat, a hodně si s ním o tom povídat. Finální volba je potom na stavebníkovi. Vždyť je to stavba za jeho peníze. Architekt, který odkáže v této oblasti na svého projektanta, je pouze designér, který nenaplňuje požadavky zákona na autorizovanou osobu. Vřele doporučuji - rychle od něj pryč ...
Ostatně i krov zděných domů vychází obvykle z principů moderní dřevostavby a naopak většina moderních dřevostaveb má tradiční silikátové základy.
Faktem je, že převaha projektů zpracovávaných v našem ateliéru jsou moderní dřevostavby. V této kategorii se profilujeme a i konstrukce nízkoenergetických a pasivních domů má v této oblasti svoje nepopiratelné výhody, oproti klasickým zděným stavbám.

Na jednom záběru někde v televizi nebo na internetu, jsem Vás viděl s papírovými modely staveb. Děláte si modely, nebo na to není čas?

V dnešním digitálním světě jsou modely z kartónu, dřeva a balzy neprávem opomíjené, stejně tak jako schopnost dobře kreslit u architektů... Pokud čas mám, snažím se alespoň malý pracovní model vytvořit. Dává zcela jistě nejenom mně, ale i klientům jinou prostorovou představu o stavbě, než 3D model v počítači. Rovněž tak rychlé nahození expresivních skic jenom pastelkami soudím, že stále patří k dobré výbavě architekta, (bez ohledu na fantastické a stále se rozšiřující možnosti výpočetní techniky). Někteří moji klienti mají první skicy doma zarámované, jsou součástí jejich domu, který se nám společně podařilo vytvořit.

Projevuje se u Vás nějaká profesionální deformace? Myslím, jestli nemáte potřebu posuzovat stavby, které potkáváte.

Ale... to víte, že ano, to jinak ani není možné. Profese architekta, pokud jí berete vážně, je povolání na 24 hodin denně, 365 dní v roce, včetně víkendů a svátků, podobně jako u lékařů, nebo jiných svobodných povolání s vysokou mírou společenské odpovědnosti. Nevyhnete se subjektivnímu hodnocení věcí kolem, stejně pořád pracujete. Pamatuji, že dcery, když byly v období puberty, nás a manželkou, (rovněž je vzděláním architekt) zavazovaly, že nebudeme na veřejnosti „trapčit". Jejich očima to znamenalo, že nebudeme komentovat stavby a interiéry kolem nás. Až po létech děvčata připustila, že jim to otevřelo další rozměry vnímání okolí.

Kde berete inspiraci? Vymýšlíte pořád něco nového?

Tak jistě... K architektovi chodí klienti proto, že potřebují ušít kostým na míru, jinak by jim stačila běžná konfekce. Mělo by to být po technické stránce dokonalé stavitelství avšak s přidanou hodnotou „duchovna a výtvarna". V tom se odlišujeme od ostatních profesí.
Největší inspirací jsou pro mě sami klienti. Potom mám za to, že architekt nemá nárok na to, aby zůstal profesně stát. Chcete - li v konkurenci uspět, musíte pořád na sobě tvrdě pracovat. A to není fráze. Znamená to hodně cestovat, číst, být pořád v obraze co se týká novinek v oboru a stavu techniky. V průběhu roku proto publikuji, přednáším a účastním se celé řady seminářů, konferencí, včetně mezinárodních. Návštěvu Bienále architektury v Benátkách považuji za svojí povinnost. Kromě toho se účastním dalších dvou tří až týdenních exkursí za kvalitní zahraniční architekturou. To jsou fantastické impulsy, někdy relax, ale i další zdroje inspirace.

Jste spokojen s tím, kam se posunul Dům Snů od Vašeho návrhu do finálového stavu? Jo to velký posun?

Znáte to, architekt někdy vystupuje v roli „věčně nespokojeného králíčka", kterému to ti ostatní včetně stavebníka jenom kazí . Jedna teorie dokonce dí, že nejpůvabnější je stavba v úrovni studie, potom už se to jen horší...
V našem případě jsem dopředu tak trochu věděl do čeho jdu, to nemohu popřít. Od samého počátku to byla nestandardní zakázka. Za úspěch považuji, že se podařilo s trochou nadsázky obhájit vnější vzhled stavby, který je „plus mínus autobus" věrným obrazem projektové dokumentace a prvotního záměru.
Tmavě hnědé zbarvení palubek fasády, které si soutěžící vybrali v kombinaci se stříbrnými rámy oken, nepovažuji za optimální. Původní návrh přírodního modřínu s tmavě modrou rámů byl z mého pohledu výrazně lepší. Zvětšení dřevěné terasy na úkor zelené vegetační střechy nad přízemním křídlem je potom více jak problematické... Zcela jistě se soutěžícím nepovedl výběr ostře modré fólie s „maskáčovým" vzorem a kýčovité a nepraktické vydláždění okolí bazénu kamennými placáky. Dispoziční změny a interiér nebudu komentovat, byly od počátku v režii soutěžících, ostatně moje věcné, kritické, někdy odmítavé reakce v rámci kontrolních dnů jsou dobře zřetelné v dalších dílech pořadu.

Často se stane, že při realizaci se stavba posune někam, kam vy nechcete?

Ne to se běžně nestává, je to spíše naprostou výjimkou. Zabraňují tomu standardní kontrolní mechanismy stavby, včetně smluvního ošetření. Předpokládám, že si u mne klienti objednávají projekt právě proto, že si přejí, aby navržená forma a podoba, jimi odsouhlasená, byla rovněž předmětem realizace. V opačném případě v extrému nezbude, než se třeba s klientem rozejít. Život profesní je příliš krátký na to, aby se architekt věnoval „klientům", kteří si jeho práce neváží...
Mám za to, že architekt a jeho služby mají být poskytovány pouze tomu, kdo respektuje právní předpisy (včetně autorských práv) a platí honorář za odvedenou práci. V principu je to potom správně zodpovězená otázka vzájemné důvěry. Bez toho ostatně nefunguje žádný vztah.

Nedávno jsem četl na internetu od nějaké firmy reklamu, že oni staví pravý Dům Snů. Je Dům Snů originál?

Tak za tuto nahrávku moc děkuji. Bohužel i pořad „Dům snů" se stal cílem některých firem, které na něm bez vlastního přičinění pouze parazitují a to až na hraně zákona. Jsme přeci v Čechách, a v období raného kapitalismu není nic nemožné (a soud by trval v lepším případě několik let, ostatně i proto nejsme dosud právním státem...)
Společnost, kterou patrně máte na mysli, realizovala před několika léty podle našeho projektu dřevěný, (pouze podle dokumentace) nízkoenergetický dům pro klienta v menším středočeském městě, v ochranném pásmu památkové rezervace. Svévolně měnila technologie i projekt, významně zhoršila parametry konstrukce a porušovala autorská práva, což mimochodem činí dodnes...
Na začátku spolupráce s produkčním týmem pořadu Domu snů jsme dali k dispozici portfolio našich realizovaných projektů, s tím, aby sami označili projekty, které se nejvíce blíží očekávání soutěžících na základě informací z castingů a zároveň splňují marketingové a programové požadavky pořadu. Cílem bylo ušetřit zejména čas, kterého na projektovou činnost a povolení stavby v rámci plánovaného harmonogramu nebylo nazbyt. Základem a inspirací pro Dům snů se proto na základě výběru produkce stal tento realizovaný rodinný dům. Zůstalo pouze hmotové a kompoziční řešení, dispozice je zcela odlišná, rovněž tak technické vybavení a zejména konstrukční řešení na bázi plně ekologických materiálů, které dosud u nás nemá obdoby. Takže stručně shrnuto a podtrženo - Dům snů je skutečným originálem inspirovaným v rámci legitimní autorské licence svým předchůdcem. Po stránce technologické je to však jako porovnávat trabanta s mercedesem.

Zpět k soutěži, hodně si soutěžící „vymýšleli" nebo spíš dávali na Vaše rady?

Ke kvalifikovaným radám soutěžícím moc příležitostí nebylo. Základní rámec a limity možností byly vytýčeny pouze v rámci výběru materiálů a barevností exteriérů stavby. Méně již v interiéru. V tom spočívá podstata a půvab pořadu tohoto formátu. Laici jsou konfrontovaní se situací, kdy musí rozhodnout hlasováním pouze na základě neúplných, či zkreslených informací daných jejich sociálním statusem a promiňte mi zjednodušení - „třídním", většinovým vkusem.

Jaké to je uřídit 20 lidí, kteří si všichni chtějí postavit svůj dům snů, který je úplně jiný než dům snů toho druhého.

Tak to je spíše otázka na stavbyvedoucího , či technický dozor stavebníka....? Než na mě.

Když jste chodili na kontrolní dny, překvapilo Vás, jak si neodborníci (soutěžící) poradili s pracovními úkoly? Vím, že některé práce dělali odborníci, ale třeba sádrokartony, hrubou stavbu, bazén, obložení, izolaci dělali soutěžící sami.

Samozřejmě, že ze začátku jsme byli plní očekávání, jak se to vyvrbí. Byl to experiment dosud u nás ojedinělý. Aktuálně mám spíše rozporuplné pocity. Tady hrála obrovskou roli motivace soutěžících získat v dohledné době majetek v hodnotě 13 mil. Kč, (dům včetně pozemku). Tedy objem, na který by si ve své sociální pozici v průběhu celého života pravděpodobně nemohli vydělat. To je velmi silný stimul. Ale například sádrokartony se staly pro soutěžící černou můrou. Ukázalo se že, výsostně kvalifikovanou práci s vysokými nároky na technologickou kázeň (přes profesionální proškolení) příliš nezvládají. Totéž představovala montáž palubek obkladu fasády přízemí. Na druhou stranu realizaci vzduchotěsné obálky domu provedli na jedničku již na první pokus, což se ne pokaždé podaří profesionální stavební firmě. Důkazem je, že test těsnosti vyšel výborně...

Šel byste do takového projektu, jako je Dům Snů znovu?

Abych mohl korektně odpovědět, k tomu budu potřebovat více času a odstup od vysílaného pořadu i vyhodnocení přínosu, který to pro ateliér ve finále bude mít. Na jednu stranu to byla fantastická zkušenost poznat z blízka filmařské řemeslo a celou řadu nových a zajímavých lidí. Zároveň dostat do hlavního vysílacího času na nejsledovanějším televizním kanálu problematiku moderních dřevostaveb v nízkoenergetickém až pasivním standardu bylo jedinečnou příležitostí, kterou šlo jen stěží odmítnout. Přínosem byla rovněž účast na castingu, kde jsem měl možnost poznat v silně komprimovaném čase názory několika set lidí na jejich potřeby bydlení.
Na druhou stranu vysoké časové nasazení při běžné projektové činnosti, která nás živí a mnohdy neproduktivní diskuze na stavbě se soutěžícími, kteří byli evidentně naladění na jinou vlnu... Na jednoznačné hodnocení je ještě brzo, vyčkejte prosím...Člověk nemá nikdy říkat nikdy...

Moc děkuji za Vás čas a za Vaše odpovědi a přeji hodně dalších úspěchů.

Na dotazy Martina Kunesche odpovídal architekt Josef Smola .

Podrobnější informace o názorech autora a radách pro stavebníky naleznete v knize „Stavba rodinného domu krok za krokem" , Grada 2007 a v nově připravované knize o nízkoenergetických a pasivních domech, která vyjde v nakladatelství Grada už počátkem roku 2010.

 

Související články:

Proč dřevostavba?

Architktonický návrh a dokumentace pro stavební povolení

Jak vybrat architekta a co má obsahovat projektová dokumentace? 


4.12.2009

Doporučené odkazy

SMOLA Josef ING. ARCH. - autorizovaný architekt
Dlouhodobě se věnuje problematice bydlení, individuálním návrhům domů, včetně tvorby ...
ATREA - specialista na rekuperaci tepla
Zásadním principem výrobního programu firmy ATREA s. r. o. je již od roku ...
SLAVONA - tradiční český výrobce oken a dveří

Výrobce dřevěných oken a dveří s dlouholetou tradicí, hlavním zaměřením je ...


Doporučené články

Dobré pracovní oblečení užijete i na zahradě

Pracovní oblečení se rozhodně nenosí pouze do práce, tedy do zaměstnání. Šikovné montérky se spoustou kapes a pohodlné tričko užijete i doma, když se pustíte do nějaké kutilské činnosti, nebo se vydáte pracovat na zahradu. Češi jsou milovníci chat a zahrádek. Rádi zde ...

celý článek
Jak se zbavit v roce 2022 kadeřavosti broskvoní a mít bohatou úrodu broskví pro celou rodinu?

Jak se zbavit v roce 2022 kadeřavosti broskvoní a mít bohatou úrodu? Kadeřavost broskvoní je častým problémem, který řeší nejeden zapálený zahrádkář. Důležitým faktorem je hlavně prevence v podobě včasného ošetření stromů. Kdy a jak zakročit a ochránit svou ...

celý článek
Jakou barvu do interiéru?

Jakou barvu do interiéru? Volba barvy v interiéru je velmi důležitým krokem, který není radno uspěchat. Přeci jen s vámi zvolenou barvou budete žít. Alespoň do té doby, kdy se rozhodnete překrýt ji barvou jinou. Barva v interiréru do značné míry předurčuje jeho atmosféru a ...

celý článek
Stavba Domu snů | Články o bydlení | Česká okna a dveře | Galerie o bydlení | Odkazy
Dům snů - informace o stavbě nízkoenergetických a pasivních domů.
Doporučujeme: Eurookna | Vchodové dveře | To pravé BYDLENÍ | Galerie o bydlení | EkodřevostavbyEurookna a dveře | SLAVONA | Okna a dveře | Keramické lustry na chalupu | Vybavení chalupy | Stavba chalupy